Czy Francuska Ligue 1 faktycznie należy do czołówki piłkarskich rozgrywek na starym kontynencie?

18 maja, 2020 by Brak komentarzy

Jeżeli chodzi o rozgrywki krajowych lig europejskich w piłce nożnej, kibice zwykle wymieniają konkretne przykłady tych najlepszych, za którymi przemawiają fakty. Mowa o angielskiej Premier League, niemieckiej Bundeslidze, hiszpańskiej Primera Division, a także włoskiej Serie A. Są to bez wątpienia rozgrywki, z których zespoły rokrocznie liczą się w pucharach europejskich, a także pretendują do triumfu w najważniejszej dla wszystkich lidze mistrzów. Od pewnego czasu, w gronie tym brakuje jednak ligi francuskiej. Co zatem sprawia, że popularna Ligue 1 znajduje się kilka kroków za wspomnianymi wcześniej piłkarskimi potęgami?

Chociaż wielu wymienia jednym tchem francuską Ligue 1, wraz z innymi potężnymi rozgrywkami europejskimi, fakty są jednak takie, że znajduje się ona niżej w rankingu, niż ligi włoskie, hiszpańskie, niemieckie, czy też angielskie. Wymienione przed chwilą mają bowiem aż po czterech przedstawicieli w champions league każdego roku, natomiast liga francuska jedynie dwóch, a zatem zupełnie tak samo, jak chociażby rosyjska Super Liga. Mając do czynienia z takim porównaniem, łatwo można dostrzec, na jakim poziomie znajduje się obecnie francuska Ligue 1.

Francuski futbol klubowy…

Jeżeli chodzi o samą tabelę Ligue 1, ta posiada sporo zespołów, które zdążyły zapisać się na kartach historii rozgrywek międzynarodowych, natomiast od pewnego czasu rozgrywki we Francji są wręcz zdominowane przez Paris Saint-Germain. Niegdyś do gry włączały się inne wielkie zespoły, jak chociażby Olimpique Lyon, czy też Olimpique Marsylia, a ostatnimi czasy nawet AS Monaco, które zdołało nawet dotrzeć do półfinału ligi mistrzów. Obecnie jednak, PSG ma praktycznie monopol na zwycięstwo w rozgrywkach Ligue 1 i wcale nie wydaje się, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Katarscy właściciele kluby ze stolicy Francji przejmując pełnię władzy zainwestowali wiele milionów Euro w rozwój, co przełożyło się też na bardzo kosztowne transfery, dzięki którym PSG wskoczyło na poziom nieosiągalny dla pozostałych zespołów w stawce Ligue 1. Mowa tutaj chociażby o rekordzie transferowym, jaki pobiła Paryska drużyna ściągając do siebie z Barcelony jedną z największych gwiazd światowego futbolu, czyli Neymara. Na nieszczęście kibiców i działaczy PSG, klub ten nie zdołał wygrać jeszcze Champions League, co zostało uznane za nadrzędny cel, gdyż rozgrywki ligi francuskiej wydaja się być dla nich wygrane jeszcze przed ich rozpoczęciem.

Kluby, a reprezentacja – „paradoks francuski”

Mimo tego, że od kilku sezonów francuskie zespoły nie wyróżniają się na arenie międzynarodowej, czy to w Lidze Europy, czy też w Lidze Mistrzów, reprezentacja Francji uchodzi jednak za jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą na całym świecie. Przemawiają za tym fakty, gdyż Francja to jednocześnie aktualny Mistrz Świata z Mundialu w Rosji w roku 2018, a także wice mistrz Europy, z Euro rozgrywanego na francuskich boiskach. Francuzi uchodzą bowiem za bardzo utalentowaną nację piłkarską, a młodzi piłkarze z tego kraju bardzo szybko przebijają się do pierwszych zespołów w swoich klubach. Mówi się, że spory wpływ ma na to szkolenie w wielu Afrykańskich krajach, jak chociażby Algieria, czy też Senegal skąd trafia do Francji multum utalentowanych i wyszkolonych przez francuskich trenerów zawodników. Zdaniem ekspertów i dziennikarzy sportowych, reprezentacja Francji jest obecnie w stanie wystawić nie jedną solidną jedenastkę, a nawet dwie lub trzy, które liczyłyby się w walce z wieloma rywalami na arenie międzynarodowej.