W jaki sposób należy stosować nawozy fosforowe?

5 maja, 2020 by Brak komentarzy

Fosfor to bardzo istotny składnik odżywczy potrzebny do prawidłowego rozwoju roślin. Już w roku 1840 odkryto, że stosowanie tego minerału jest niezbędne do uzyskania wyższej jakości plonów. Początkowo próbowano stosować naturalny fosfor w formie mączki kostnej oraz guano, jednak minerały w nich zawarte nie były przyswajane przez rośliny. Sztuczne nawozy fosforowe uzyskano poprzez zastosowanie kwasu siarkowego. W nawozach substancją czynną są fosforany.

Dlaczego nawożenie fosforem jest tak istotne?

Fosfor to bardzo istotny mikroelement potrzebny do prawidłowego odżywiania roślin. Wchodzi w skład kwasów nukleinowych oraz fityny. Zawartość przyswajalnych fosforanów w glebie jest stosunkowo niewielkie, dlatego niezbędne okazuje się nawożenie sztuczne. Sam fosfor nie odpowiada za wielkość plonów, jednak ma kluczowe znacznie dla ich jakości. Składnik wzmacnia strukturę rośliny, przyspiesza jej wzrost, a także zwiększa jej odporność na różnorodne czynniki zagrożenia. Fosfor bardzo często jest stosowany w nawozach wieloskładnikowych.

Nawożenie fosforem – o czym należy pamiętać?

Fosfor to specyficzny minerał, który w odróżnieniu od innych składników odżywczych w glebie nie ulega wymywaniu. Co więcej, akumuluje on swoją obecność w glebie. W związku z tym, nawożenie fosforem musi być przeprowadzane w sposób rozsądny oraz umiarkowany. Zbyt duża ilość fosforu nie jest stanem pożądanym, szczególnie, że z czasem wytwarzają się pochodne, które nie są przyswajane przez rośliny. W jaki sposób należy zatem stosować nawozy fosforowe?

Jest to temat debaty pomiędzy rolnikami. Wyróżniamy dwa podejścia do zagadnienia: fosfor stosowany dwa razy w roku jako nawożenie jednorazowe na okres 2-3 lat lub systematyczne nawożenie fosforem w mniejszych dawkach. Wiele wskazuje na to, że druga opcja jest lepsza, ponieważ nie powoduje nadmiernej akumulacji minerału w glebie, a jednocześnie, stale dostarcza przyswajalne fosforany, które nie ulegają przekształceniu.

Rodzaje wykorzystywanych nawozów fosforowych

Ze względu na szybkość działania wymienimy nawozy szybko działające, tzw. superfostaty, a także nawozy działające bardzo wolne. Pierwszą grupę rozpuszcza się w wodzie, a w celu opóźnienia reakcji, w mocnych kwasach. Dawniej stosowano jeszcze supertomasynę, czyli nawozy rozpuszczane w słabych kwasach. Ze względu na sposób otrzymywania oraz konkretne zastosowanie, nawozy fosforowe możemy również podzielić na: superfostaty, precypitat, termofosfaty, metafosforany, polifosforany oraz mączki fosforytowe.

Fosfor w nawozach jednoskładnikowych czy wieloskładnikowych?

Wybór nawozu zawsze dostosowujemy do indywidualnych potrzeb naszej uprawy. Przy uprawie zbóż najczęściej stosujemy nawozy wieloskładnikowe. Bardzo popularnym połączeniem jest azot, fosfor oraz potas. Fosfor można łączyć także z wapniem. Pamiętajmy, że w tego typu kompozycjach, fosfor nie odpowiada za wielkość plonów, ale ich jakość. Jest zatem doskonałym uzupełnieniem wszelkich substancji odpowiedzialnych za powiększanie plonów.

Wybór nawozy fosforowego zależy od rodzaju uprawy. W przypadku roślin o długim okresie wegetacji możemy stosować mączkę fosforytową. Przy kwaśnym odczynie gleby możemy wybrać superfosfat pojedynczy. Superfosfat granulowany potrójny dobrze sprawdza się w przypadku roślin o wysokiej zdolności pobierania fosforanów, np. jęczmień. Jeśli gleba jest naturalnie bogata w fosfor, stosujemy nawożenie skomasowane, raz na 2-3 lata. W ten sposób ograniczamy ryzyko nadmiernej akumulacji.